Nowa ekspozycja w brzeskim muzeum

W Muzeum Regionalnym udostępniono zwiedzającym nową ekspozycję wnętrz mieszczańskich i galerię zdjęć starego Brzeska. Uroczyste otwarcie ekspozycji odbyło się 9 maja. W spotkaniu wzięli udział m.in. wiceburmistrz Brzeska Grzegorz Brach, radni miejscy, Barbara Bułdys i Bożena Szczupak z Muzeum Okręgowego w Tarnowie oraz Krystyna Gurgul z Muzeum Zamek w Dębnie.

Salon został urządzony meblami w stylach biedermeierowskim i historyzującym z XIX w. Ściany zdobią obrazy Zygmunta Rozwadowskiego, współautora Panoramy Racławickiej i Erazma Fabijańskiego wiszące niegdyś w pałacu Goetzów-Okocimskich oraz Feliksa Hanusza. Ozdobą wnętrza są również m.in. rokokowe lustro z II poł. XVIII w. z pałacu Sanguszków w Podhorcach, zegar stołowy Josepha Weigarta z końca XVIII w., złocony świecznik z tegoż wieku oraz porcelana z XIX i pocz. XX w., a także pamiątki po brzeskich cechach rzemieślniczych. Sypialnię zdobią m.in. biedermeierowskie meble, w tym łóżko i sekretarzyk z bibelotami, fotele w stylu Ludwika oraz obrazy Aleksandra Augustynowicza, Ludwika Stasiaka i Jadwigi Skaleckiej, płaskorzeźba przedstawiająca Józefa Piłsudskiego autorstwa Ignacego Żelka oraz projekt brzeskiego ratusza autorstwa architekta Gabriela Niewiadomskiego. Szafa biblioteczna kryje natomiast pocztówki i zdjęcia starego Brzeska, książki z biblioteki Goetzów, świadectwa gimnazjalne, pamiątki po Kazimierzu Missonie. W trzecim pomieszczeniu prezentowana jest galeria zdjęć starego Brzeska, które zostały wykonane w 1929 r. przez S. Weissa, brzeszczanina mieszkającego w Stanach Zjednoczonych oraz pamiątki po brzeskich Żydach. Ostatnie pomieszczenie muzealne poświęcono wybitnym rodakom – aktorowi i malarzowi Jerzemu Petersowi (1918-1979) oraz wynalazcy busoli polowej – płk. Janowi Bezardowi (1871-1954) z Przyborowa.

Prezentowane w Muzeum eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Fundacji im. T. Kościuszki w Krakowie, Urzędu Miejskiego w Brzesku, Cechu Rzemieślników oraz Małych i Średnich Przedsiębiorców w Brzesku, zbiorów własnych Muzeum Regionalnego oraz Zuzanny Peters-Musiał, Teresy Osiki-Horzymek, Janusza Mytkowicza i Jerzego Wyczesanego.